Ne vízszintes a szobád?
Nem egyenletes a fürdőszoba betonaljzata?
Gödrös, dombos kiállások vannak a folyosód beton aljzatán?
A megoldás az aljzatkiegyenlítés lesz. Meg kell venni a drága aljzatkiegyenlítőt, de előtte jönnek a lényeges kérdések.
Betonos aljzat lesz kiegyenlítve vagy régi metlakis, csempés aljzat? Az első nedvszívó felület, a második nem. Az elsőhöz mindenképpen érdemes használni mélyalapozót, hogy majd egyenletesen tudjon az aljzatkiegyenlítő megszilárduljon.
Több cm vagy csak 1, esetleg pár mm az egyenetlenség? Az aljzatkiegyenlítő ugyanis csak 1-1,5 cm vastagságban használható. ha többről van szó, akkor oda valószínűleg a betonesztrikelés lesz az alkalmazandó megoldás.
Mennyire rűcskös a felület? Ha vannak ugyanis kiálló, lekaparható részek, azokat le kell kaparni, hogy mindehol tudjon az anyag teríteni.
Mennyire poros a felület? Lényegében biztos, hogy poros az aljzat, amit össze kell seperni, többször, precizen, mert csak egy tiszta felülettel állhatunk neki a fürdőszoba aljzatkiegyenlítéséhez.
Falak? Ha már megvolt a festés, ami nagy hiba, akkor le kell takarni a fal alső részét, hogy az aljzatkiegyenlítő csak a padlóra kerüljön, a falra nem, mert a függőleges részeket nem kell ezzel az anyaggal kiegyenlíteni.
Mennyi anyagot vegyek? Maximum 2 kg kell 1 nm felület 1 mm-rel történő kiegyenlítéséhez. Szóval ha 15 nm-es a fürdőszobád és előre láthatóan mindenhova kell az 1 cm plusz anyag a tökéletességhez, akkor 15 nm x 2 kg x 10 mm = 300 kg aljzatkiegyenlítő megvásárlása szükséges. Mivel 25 kg os zsákokról beszélünk, így 12 zsák anyag kell a fürdőszoba aljzatkiegyenlítéséhez.
Hogyan csinálja meg a szakember nekem a fürdőszoba aljzatát egyenesre?
Keres 1 vödröt, beleönt 2l vizet, aztán az anyagot, aztán összekeveri. Nem kézzel hanem géppel, keverőszár segítségével. majd újra anyagot és vizet önt vödörbe és újra keveri, hogy egy szépen önthető, híg pudingszerű anyag keletkezzen. Kb 4-5 l víz a szükséglet. A keverés legyen csomómentes, egyenletes, több perces. Ezek után 5 percet pihenni kell az anyagnak és újra keverni, aztán lesz használható. Egyenletesen felviszi arra az 1-2-3 nm-nyi felültre, amin majd a glettvassal tudja egyenletesre húzni a kiterített anyagot. Tüskés hengerrel még többször átmegy rajta, hogy a légbuborékok kimenjenek az anyagból, nem gyengitve annak tömörségét. Aztán a további ki területek beöntése után kész is lesz a fürdőszoba aljzata. Persze ha 20-25 nm-nél nagyobb az a szoba, nagyobb az a fürdőszoba, akkor már kell a diletációval is számolni, mert jelentős
Ha én csinálnám, milyen legyen a beöntendő anyag?
Ne legyen túl híg, ne legyen túl sűrű, nem szabad túl sok vizet használni hozzá, mert kimossa belőle az adalékanyagot. Mi már ne tegyünk hozzá semmit, se cementet, se fagyállót, se színezéket, semmit. Egy vödörnyi bekevert aljzatkiegyenlítő 30 percig használható, így egyszerre csak 1 vödörrel keverjünk és használjunk!
Várakozás?
Igen, azt kell. Egy egész napot érdemes. Szellőztetéssel lehet segíteni, de túlzott hő, az egyenetlen, gyors száradás csak árthat.