Szabálysértő honlap?
Kérünk, jelentsd be!
Na, ha már itt tartunk, belecsapunk a glettelés királyi feladatába, a teljes falfelület telibe glettelésébe. Figyelj, mert ez nem sétagalopp, hanem egy igazi erőpróba. Ha rászántad magad, nem árt tudni, hogy ez nem a sietségről szól, hanem a türelemről és a precízióról. De ha beleállsz, akkor csináld úgy, hogy meg is érje!
Szóval, ha már a fal előtted áll, mint egy üres vászon, kezdj neki alulról felfelé. A titok abban rejlik, hogy először csak nagyjából kend fel a glettet, mintha csak előrajzolnál, majd jöhet a finomítás. Simítsd szépen el, mintha csak egy csúcsdesszert habját igazítanád. Itt jön képbe a szivacsos és simítólapos módszer – húzd át a meghúzott glettet, mint egy zen mester, és nézd, ahogy a fal kisimul előtted.
És figyelj csak! Egy óránál tovább nem érdemes húzni a dolgot, mert a glett kezd megkötni, és akkor vége a játéknak. Szóval, egy-egy részletet végezz el, de úgy, hogy egy órán belül kész legyél vele.
Ha megvan a glettelés, jön az ellenőrzés, mert a szem a legjobb barátod itt. Vegyél elő egy lámpát, állj meg a fal előtt, és engedd, hogy a fény játsszon a felületen. Minden kis hibát, mélyedést azonnal meglátsz. Ha van valami, amit ki kell javítani, akkor térj vissza az előzőleg tanult trükkökhöz.
Ha közepesen strukturált tapétát készülsz feltenni, elég, ha fokozatos átmeneteket hozol létre a javított és az érintetlen részek között. De ha finom tapétát vagy sima, nagy értékű bevonatot tervezel, akkor itt nincs helye a hibának – használd a legfinomabb glettanyagot, amit csak találsz, és dolgozz úgy, mintha az életed múlna rajta.
Most jön a glettelés nagyágyúja: a glettelő henger. Ezzel a szerkezettel a munka felgyorsul, mint egy rakéta. Egyetlen mártással akár 2 kilónyi glettet is fel tudsz vinni a falra, olyan vastagon, hogy szinte festővászonra sem lenne szükséged. A teleszkópos nyéllel még a mennyezet sem jelent akadályt – csak mártod és görgeted, mintha egy óriás tekercset festenél.
De vigyázz! A vödrös glett, amivel dolgozol, lehet, hogy tovább bírja a hengerben, de nem érdemes lazán venni a dolgot. Ha meg kell állnod, ne tedd félre a hengert, mert bele fog kötni, mint egy megcsontosodott festmény. Tartsd a hengert folyó víz alatt, mosd át gyorsan, és mehet tovább a munka.
A felhordott glettet lehúzóval simítsd el, mintha csak egy mesterművet alkotnál. Ha jól csinálod, a fal tükörsima lesz, mintha a saját tükörképedet látnád benne. A kétkezes lehúzók megkönnyítik a munkát, és jelentősen csökkentik az időt, amit a fal mellett töltesz.
A gipszkarton glettelés, másnéven hézagolás, az építési munkák koronája. Ez az utolsó lépés, de nem kevésbé fontos, mint a többi. A hézagolást csak akkor kezd el, ha a gipszkarton már a helyén van, mint egy jól beállított szobor. A csavarozás legyen tökéletes, mert ez az alapja mindennek.
Végül jön a csiszolás, ahol ismét előkerül a mester keze. Használhatsz speciális csiszológépet vagy kézi csiszolórácsot, de figyelj, hogy ne sértsd meg a hézagerősítő szalagot vagy a gipszkarton kartonbevonatát. Mert itt minden apró részlet számít – egyetlen hiba, és az egész munka kárba veszhet.
Szóval, barátom, a glettelés nem egy egyszerű feladat, de ha jól csinálod, az eredmény önmagáért beszél. Minden simítás, minden csiszolás a mesterműved része. Most már ismered a titkokat, úgyhogy irány a fal, és mutasd meg, hogy te is mestere vagy a glettelésnek!