Na, figyelj, mesélek egy kicsit a glettelés művészetéről, ahogy egy igazi, vagány festő csinálja! Ha falat kell glettelni, nem árt, ha ismered a trükköket, mert itt nem elég a kétkezi munka, kell hozzá egy kis finesz is. Szóval, kezdd el szépen, de ne siess, a glettelés egy türelmes műfaj.
Repedések és lyukak javítása:
Először is, nézzük meg, hol vannak azok a csúnya repedések meg lyukak. Ha van körülöttük málló festék vagy vakolat, azokat szépen kapard le, ne sajnáld! A repedéseket egy kicsit tágítsd ki, mintha csak egy jól megérdemelt sebészi beavatkozásra készülnél. Nedvesítsd be a réseket, hagyd szikkadni, majd jöhet a glettkeverék. A spatulával nyomkodd bele, mintha csak valami szupertitkos tölteléket kennél egy szendvicsbe, aztán simítsd el, hogy egybeolvadjon a fal síkjával.
Ha mélyebb a repedés, ne légy rest, simíts bele egy kis üvegszálas hézagerősítő szalagot. Ez olyan, mint egy jó biztosítás: megelőzi, hogy a repedés újra előjöjjön. Utána húzz rá még egy réteget, mintha csak egy finom krémet kenve két oldalról haladnál a középpont felé. Voilá, a repedés már a múlté!
Lyukak glettelése:
A kisebb lyukakat csak töltsd fel a gletttel, aztán szépen dolgozd síkba. Ha nagyobb a lyuk, okosan járj el: dobálj bele némi törmeléket vagy húzz bele szalagot, hogy ne kelljen annyi anyagot elhasználnod, és ne zsugorodjon össze a glett, mint a régi nadrágod a mosás után.
Fal sarkainak glettelése:
A sarkok? Na, azok külön kategória. Gyakran lepattan a festés vagy vakolat, de nincs pánik! Pótold az egyik oldalról a hiányzó részt, majd jöhet a másik oldal. Ha meg akarod védeni a sarkokat, mint egy harcos a fegyverét, rakj fel hézagerősítő szalagot vagy élvédőt. Simítsd bele az anyagot, míg teljesen eltűnik, mintha soha nem is lett volna ott semmi sérülés.
A csiszolás:
A glett megszáradása után jöhet a csiszolás. Na, itt sem árt a türelem. Ha csak egy kisebb felületet kell megcsinálnod, elég lesz egy kézi csiszoló és finom szemcséjű vászon. Ha nagyobb felületen dolgozol, akkor jöhet a csiszológép. Ne feledd, a por mindenhol ott van, mint az álmokban, szóval gondoskodj a megfelelő elszívásról.
Tipp: Kisebb felületeknél elkerülheted a csiszolást, ha nedves szivaccsal áttörlöd a meghúzott glettet, majd simítólappal egyengeted. Így sima lesz, mint a tükör!
Régi, málló festék eltávolítása és a fal teljes kisimítása:
Ha a falon régi festés van, amit már alig tart össze valami, akkor nincs mese, azt le kell szedni. Ha frissebb a festés, csak nedvesítsd be, és meglátod, ha elkezd leválni. Spatulával távolítsd el a málló részeket.
Nagyobb, mélyebb foltok javítása:
Ha nagyobb mélyedéssel van dolgod, először nedvesítsd be a területet, majd hagyd egy kicsit szikkadni. Utána jöhet a glettvas, amire rányomsz egy adag glettet, és a szélek felől haladva töltsd fel a mélyedést. Tartsd az eszközt 20-30 fokos szögben, és mozgasd a nedves résztől a száraz felé. Ha ezzel megvagy, jöhet a keresztirányú mozdulat, hogy minden kis rés be legyen fedve.
Ismét alkalmazhatod a trükköt: nedves szivaccsal áttörlöd, majd simítólappal simítod el. A sarkokhoz pedig javasolt a speciális simítólapát, hogy ott is minden tökéletes legyen.
Na, most már tudod, hogyan kell profin glettelni. Csak nyugi, türelem, és egy kis vagányság, és garantáltan tükörsima lesz a falad!